MISCELLANEOUS / Jewellery / Ring 10884497
*
nr 1088 4497
RING
Förgyllt silver & granater,
Förgyllt silver & granater
Estimate:
500
Sold:
SEK 250
Auction date:
Monday February 6 2017
at 20:41:15
- Bid history
Time
Bidder
Bid
5/2 17:37:02
1
100 kr
6/2 13:00:01
2
150 kr
6/2 19:36:38
3
200 kr
6/2 20:21:42
4
Vinnande bud
- Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ring smycken vintage
-
4280 ARM RING
14k, med briljanter & grön sten, ej stämplar. Weig..//
Auction ends
tomorrow
10 juni at 19:46
-
4124 Granatsmycken
7 pieces, Halsband + ring + 1 par örhängen+ 2 ..//
Present: SEK 700
Auction ends
tomorrow
10 juni at 19:37
-
4004 CARAFE
med silvdermontering. Height: 26 cm,
Present: SEK 500
Auction ends
tomorrow
10 juni at 18:38
-
3421 SIGNET RING
18k guld. Weight: 3, 8g brutto. Length: 2 cm cm, w..//
Present: SEK 1700
Auction ends
tomorrow
10 juni at 19:42
-
3227 OIL PAINTING
Luton, utfodring, duk på pannå, 19th century, 41x3..//
Present: SEK 100
Auction ends
tomorrow
10 juni at 20:03
-
4129 Örhängen 1 par
+ 1 örhänge+ ring, 18k guld. Weight: 3, 3 gr,
Auction ends
tomorrow
10 juni at 18:15
*
RING
nr 1088 4497
RING
Förgyllt silver & granater,
Förgyllt silver & granater
Estimate: | 500 |
---|---|
Sold: | SEK 250 |
Auction date: |
Monday February 6 2017 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
5/2 17:37:02 | 1 | 100 kr |
6/2 13:00:01 | 2 | 150 kr |
6/2 19:36:38 | 3 | 200 kr |
6/2 20:21:42 | 4 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ring smycken vintage
-
4280 ARM RING
14k, med briljanter & grön sten, ej stämplar. Weig..//
Auction ends
tomorrow
10 juni at 19:46 -
4124 Granatsmycken
7 pieces, Halsband + ring + 1 par örhängen+ 2 ..//
Present: SEK 700
Auction ends
tomorrow
10 juni at 19:37 -
4004 CARAFE
med silvdermontering. Height: 26 cm,
Present: SEK 500
Auction ends
tomorrow
10 juni at 18:38
-
3421 SIGNET RING
18k guld. Weight: 3, 8g brutto. Length: 2 cm cm, w..//
Present: SEK 1700
Auction ends
tomorrow
10 juni at 19:42 -
3227 OIL PAINTING
Luton, utfodring, duk på pannå, 19th century, 41x3..//
Present: SEK 100
Auction ends
tomorrow
10 juni at 20:03 -
4129 Örhängen 1 par
+ 1 örhänge+ ring, 18k guld. Weight: 3, 3 gr,
Auction ends
tomorrow
10 juni at 18:15